Ostrołęcki Klub Kolekcjonerów ma swoją bogatą i długoletnią historię. Klub ten został utworzony w 1980 r. przez grupę kolekcjonerów z Ostrołęki. Miał on swoją siedzibę w lokalu Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Sienkiewicza i działał aż do stanu wojennego, kiedy to lokalne władze zakazały takiej formy działalności. Ponownie w roku 1985 powstała myśl zorganizowania Klubu Kolekcjonerów przy Oddziale Kurpiowskim PTTK w Ostrołęce. W związku z tym podjęto rozmowy z zarządem ostrołęckiego oddziału PTTK w Ostrołęce, ale nie przyniosły one rezultatu. Wtedy zaistniały dwie możliwości podjęcia działalności klubowej, a mianowicie:
- podjęcie działalności w ramach koła miejskiego jako sekcja specjalistyczna
- zorganizowanie Koła lub Klubu jako jednostki samodzielnej, z wymaganą minimalną liczbą 15 członków.
W czasie spotkań prywatnych w końcu 1985 r. postanowiono przyjąć drugą wersję (tj. założyć Klub). Prowadzona akcja werbunkowa pozwoliła na to, żeby jak najprędzej zwołać zabranie założycielskie, zebraliśmy bowiem 20 deklaracji chęci przyłączenia się do Klubu. Po tym fakcie 27 stycznia 1986 r. odbyło się zebranie założycielskie na którym było obecnych 14 osób. Równocześnie na wspomnianym zebraniu wybrano zarząd Klubu i ustalono termin spotkań kolekcjonerskich w każdy pierwszy poniedziałek po 15-tym każdego miesiąca w lokalu PTTK przy ul. Głowackiego.
Powyższe czynności pozwoliły rozpocząć działalność Klubu kolekcjonerów. Polegała ona w okresie 1986-1991 na comiesięcznych spotkaniach kilku ostrołęckich kolekcjonerów na których odbywały się dyskusje, wymiany walorów i pogadanki związane z numizmatyką, militariami, medalami przygotowane przez wybrane osoby. Jednocześnie Klub organizował liczne wystawy kolekcjonerskie w szkołach średnich i podstawowych, PTTK, Ostrołęckim Ośrodku Kultury (ul. Gorbatowa) i innych miejscach. Wystawy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem za strony zwiedzających.
Po roku 1991 Klub Kolekcjonerów nie zmienił zasad swojej działalności i organizował odczyty referatów i pokazy zbiorów na wybrane tematy kolekcjonerskie. W tej formie Klub funkcjonował aż do roku 1993, kiedy to rozwiązano i zlikwidowano ostrołęcki oddział PTTK. Wtedy to część członków Klubu przeniosła się do oddziału polskiego towarzystwa numizmatycznego w Ostrołęce. Oddział ten organizował prelekcje, pokazy i wystawy na tematy numizmatyczne, filatelistyki, militaria oraz historii i zasad kolekcjonerów. Oprócz tego wspomniany oddział organizował giełdy i aukcje kolekcjonerskie. Przy tym spotkania odbywały się w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godz.11 na ul. Hallera 13.
Taka sytuacja istniała do około 1995 r., kiedy to zlikwidowano oddział PTN. Jego niektórzy dotychczasowi członkowie postanowili zmienić formułę działalności kolekcjonerskiej. Zaprzestano pogadanek i odczytów, a zdecydowano się jedynie na organizowanie giełdy kolekcjonerskiej. Miała ona funkcjonować na zasadach wolnorynkowych, bez żadnych zobowiązań ze strony kolekcjonerów. Jednocześni byli członkowie PTN i nowe osoby zainteresowane uczestnictwem postanowiły reaktywować Ostrołęcki klub Kolekcjonerów w Ostrołęce. Zaczął on działalność w w/w klubie lokatorskim istniejącym w siedzibie OSM przy ul. Hallera. Klub ten w okresie 1995-2006 organizował corocznie wiele giełd kolekcjonerskich cieszących się sporym zainteresowaniem. Równocześnie do znaczących dokonań Klubu z tego okresu zaliczyć można:
- coroczną organizację wystawy zbiorów kolekcjonerskich z okazji święta 5 Pułku Ułanów Zasławskich przy ZSZ nr. 2 w Ostrołęce,
- uczestnictwo członków Klubu w wystawie kart telefonicznych w dniu 17 maja 2000 r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży,
- wystawa zbiorów poświęconych janowi Pawłowi II (znaczki i karty pocztowe, monety i medale, karty telefoniczne) z okazji 10-lecia Szkoły Podstawowej nr. 10 w Ostrołęce
- wystawy zbiorów kolekcjonerskich z okazji 80-lecia i 85-lecia ZSZ nr. 1 w Ostrołęce
- wystawy wybranych zbiorów kolekcjonerskich w szkołach podstawowych, zebraniach OSM, instytucjach kulturalnych itp.
Obecnie Ostrołęcki Klub Kolekcjonerów promuje swoją działalność organizując giełdy staroci oraz biorąc udział w festynach osiedlowych, aukcjach. Oprócz tego członkowie Klubu są też chętnie zapraszani do szkół i ośrodków kultury a także kontaktują się z podobnymi klubami z innych miast.
Od dnia 2 czerwca 2010 roku Klub działa w ramach Stowarzyszenia UNIKAT-PRZYJAZNA GMINA.