Bieżący rok to czas, kiedy Stowarzyszenie ma okazję pokazać się nie tylko na terenie rodzimego grodu. Kolejnym miastem, w którym złożono wizytę, był Piotrków Trybunalski i organizowana tam 03 lipca V Piotrkowska Giełda Staroci. To regularne spotkania, które odbywają się już piąty rok, w terminie od maja do października.
Niestety, i tym razem pogoda popsuła trochę szyki organizatorom. Padający od rana aż do ok. 10.00 deszcz sprawił, że część wystawców wystraszyła się złej aury, co zaowocowało mniejszą niż zwykle ilością stoisk. Ale że Kurpiom deszcz niestraszny, namioty Stowarzyszenia pyszniły się pod murami baszty, w której umiejscowione jest piotrkowskie Muzeum. I mimo szarego nieba, na naszym stoisku było kolorowo i ciepło, zarówno za sprawą prezentowanych „skarbów”, jak i rozdawanych odwiedzającym materiałów promocyjnych, dotyczących Ostrołęki i Kurpiowszczyzny. Pocztówki, foldery, książki itp., które otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionych instytucji czy stowarzyszeń, rozchodziły się jak ciepłe bułeczki i praktycznie nie było co pakować po zakończeniu giełdy :)
Kolejnym magnesem, który przyciągał do stoiska ludzi w każdym wieku, były warsztaty z tworzenia wycinanek i kurpiowskich kwiatów z bibuły. Folklor kurpiowski, mimo iż bardzo piękny, nie jest znany w całej Polsce tak, jak inne, dlatego cały czas wzbudza podziw osób, które nie zetknęły się z nim wcześniej. A możliwość własnoręcznego wykonania kwiatka czy stworzenia wycinanki cieszyła zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy z uśmiechem słuchali wskazówek doświadczonych twórczyń i wykonywały swoje rękodzieła.
Po zakończeniu giełdy i posileniu się w jednej z restauracji na piotrkowskim rynku, cześć ekipy postanowiła zwiedzić jeszcze Centrum Edukacji Browarniczej i zorganizowaną tam wystawę „Browar do góry nogami”. Miejsce to jest niewielkie, ale przyciągające zarówno miłośników dobrego piwa, jak i birofilów. Jest tam sklep z kosmetykami piwnymi i piwem z małych browarów, prowadzona jest także sprzedaż etykiet i kapsli kolekcjonerskich (tzw. dziewic, czyli nie naklejanych i nie kapslowanych na butelkach), co szczególnie ucieszyło jednego z naszych kolekcjonerów kapsli, Andrzeja.
Miły kustosz oprowadził nas po wystawie, opowiedział o historii browarów na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, zaprezentował obecnie działające tam browary oraz opisał proces produkcji piwa, pokazując sprzęt do jego produkcji. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie urządzenia (z racji zakazu konserwatora zabytków) umieszczone są… na suficie :) Spacer po wystawie zakończony był degustacją piwa.
Dziękujemy Pracownikom Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim za bardzo miłe przyjęcie i rozmowy, a także Towarzystwu Przyjaciół Ostrołęki, Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Związkowi Kurpiów i Starostwu Powiatowemu za przekazane nam materiały, które mogliśmy rozdawać w Piotrkowie.
Zobacz Foto: piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl i archiwum prywatne
UWAGA! Dnia 1 grudnia giełda kolekcjonerska odbędzie się wyjątkowo o godz. 14.00!
==> 1 grudnia 2024 (niedziela), od godz. 14.00 do 15.30 - Giełda Kolekcjonerska OKK Unikat, Ostrołęka, Klub Lokator, ul. Hallera 13 (pierwsze piętro).
==> 15 grudnia 2024 (niedziela), od godz. 11.00 do 12.30 - Giełda Kolekcjonerska OKK Unikat, Ostrołęka, Klub Lokator, ul. Hallera 13 (pierwsze piętro).
ZAPRASZAMY, wstęp wolny!