4 września to dzień, w którym dość spora grupa członków naszego Stowarzyszenia wybrała się na dawno zapowiadaną i planowaną wycieczkę do Kiermus i Tykocina. Mimo dość wczesnej pory nasz autokar wycieczkowy stał się gwarnym miejscem aż do samego końca podróży. W jej trakcie przekazane zostały informacje o zwiedzanych miejscach, był mały poczęstunek i trwały liczne rozmowy pomiędzy uczestnikami wycieczki. Do samych Kiermus dotarliśmy bardzo szybko, gdzie na tzw. Czarciej Polanie od kilku lat odbywa się Jarmark Staroci i Rękodzieła Ludowego. Jest on jedną z najbardziej znanych tego typu imprez w Polsce. Ten jarmark zaspokaja gusta i potrzeby praktycznie każdego kolekcjonera staroci. Dlatego też wszyscy z naszej grupy ruszyli na poszukiwania różnych eksponatów do swoich kolekcji lub zakupu interesujących przedmiotów, które mogłyby urozmaicić wystrój ich domostw. A było co oglądać i podziwiać, począwszy od wyrobów z porcelany i mosiądzu, starych lamp, książek, obrazów, pocztówek, płyt gramofonowych po białą broń, militaria, odznaczenia, itp. Jedynie nieco zawiedzeni mogli się poczuć numizmatycy, ponieważ tego dnia stosunkowo niewiele było stoisk oferujących monety i banknoty. Pomimo tego praktycznie każdy z naszych wycieczkowiczów zakupił jakąś rzecz. Następnie po dość długiej wizycie na jarmarku udaliśmy się do pobliskiego Tykocina. W tej niewielkiej miejscowości zaplanowane zostało zwiedzanie zamku. Zamek ten został wiernie zrekonstruowany na fundamentach XVI – wiecznego zamku królewskiego Zygmunta Augusta. Jego długoletnia historia obejmuje wiele ciekawych, intrygujących epizodów związanych z dziejami Rzeczpospolitej. O tych wydarzeniach i ciekawostkach z historii zamku opowiadał nasz przewodnik. W trakcie tej swoistej lekcji historii mogliśmy też obejrzeć eksponaty zgromadzone na zamku, w tym głównie elementy dawnego uzbrojenia i ubioru. Po zwiedzaniu zamku przyszedł czas na indywidualne zwiedzanie samego Tykocina, w czasie którego można było zobaczyć zabytkowe obiekty czyli m.in.: Kościół Trójcy Przenajświętszej, barokową Wielką Synagogę (z 1642 r.), Duży i Mały Rynek, niską zabudowę miejską (z XVIII w.). Na tych architektonicznych obiektach zakończyliśmy nasze zwiedzanie. To jednak nie koniec akcentów historycznych w czasie tego dnia, ponieważ w drodze powrotnej krótką pogadankę wygłosił członek OKK „Unikat” – Pan Tadeusz Żebrowski. Dotyczyła ona bohaterskiej i heroicznej obrony „odcinka Wizny” przez kpt. W. Raginisa w 1939 r., w pobliżu którego przejeżdżaliśmy naszym autokarem. Omawiany dzień dostarczył nam zatem wielu przeżyć. Mamy nadzieję, że uda się nam zorganizować wycieczkę w inne ciekawe miejsca.
UWAGA! Dnia 1 grudnia giełda kolekcjonerska odbędzie się wyjątkowo o godz. 14.00!
==> 1 grudnia 2024 (niedziela), od godz. 14.00 do 15.30 - Giełda Kolekcjonerska OKK Unikat, Ostrołęka, Klub Lokator, ul. Hallera 13 (pierwsze piętro).
==> 15 grudnia 2024 (niedziela), od godz. 11.00 do 12.30 - Giełda Kolekcjonerska OKK Unikat, Ostrołęka, Klub Lokator, ul. Hallera 13 (pierwsze piętro).
ZAPRASZAMY, wstęp wolny!