Twój IP: 44.223.36.100
Dzisiaj: 29 Mar 2024

Ostrołęka ©  2012-2023

W miesiącu październiku Członkowie naszego klubu mieli okazję wspólnie wyjechać do Warszawy na dwa ciekawe wydarzenia: Dni Otwarte NBP oraz VIII Międzynarodowe Targi Monet, Numizmatów i Złota. Wyjazd Klubowiczów został dofinansowany przez nasze Stowarzyszenie. Oto relacja jego uczestnika - Adama Kilimona...

Dni otwarte NBP: 6-7 października 2012
Po raz pierwszy członkowie naszego Ostrołęckiego Klubu Kolekcjonerów Unikat byli obecni w dniu 6 X 2012 na organizowanych po raz dziewiąty „dniach otwartych” w centrali  Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.

Tegoroczne dni miały typowo edukacyjną formułę, ponieważ oglądając liczne interaktywne wystawy, filmy i prezentacje multimedialne, klasyczne prezentacje dokonań NBP można było zapoznać się w przystępny i atrakcyjny sposób z funkcjami i działalnością wspomnianego banku. Podczas tych dni otwartych członkowie klubu obejrzeli między innymi wystawę nagrodzonych monet kolekcjonerskich NBP, wystawę „Portrety i monety NBP”, wystawę monet kolekcjonerskich o tematyce sportowej, wystawę monet NBP „Santo Subito” poświęconą Janowi Pawłowi II oraz wystawę projektów i samych banknotów, które stworzono i wprowadzono do obiegu w naszym kraju( patrz zdjęcia).

Jednocześnie członkowie „Unikatu” zobaczyli i „zmierzyli” się z ważącą 12,5 kg sztabą czystego złota o wartości bagatela 2,2 mln zł (patrz zdjęcia).

Oprócz tego zapoznali się też z polityką pieniężną i rezerw walutowych NBP oraz technikami rozpoznawania fałszywych znaków pieniężnych. Poza tym na wspomnianych dniach otwartych można było otrzymać pamiątkowy żeton, nagrodę niespodziankę – brykiet zniszczonych i zmielonych 100 zł (patrz zdjęcia), a także nabyć 2 zł okolicznościowe. W sumie był to dzień ciekawych wrażeń dla każdego kolekcjonera i  nie tylko.

13 październik 2012
VIII Międzynarodowe Targi Monet Numizmatów i Złota w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki)

Ciekawy i już kolejny,  drugi klubowy wyjazd na targi ściśle związane z numizmatyką. To niezwykłe wydarzenie, które powinien zobaczyć każdy kolekcjoner. Na tych targach prezentowane były przede wszystkim oferty różnorodnych monet, numizmatów, sztabek złota i srebra i mennic krajowych lub zagranicznych.

Członkowie klubu zwiedzili  między innymi stoiska Mennicy Polskiej,  Śląskiej, Kresowej, Wrocławskiej, Skarbca Koronnego, S.A, Emporium Hamburg, NumisCollect, Emonety.pl, itp. Równocześnie zapoznali się też ze stoiskami i dokonali ciekawych zakupów do swoich kolekcji na Warszawskiej Giełdzie Kolekcjonerów odbywającej się w czasie wspomnianych targów.

Było naprawdę co oglądać i podziwiać  wśród eksponatów i okazów wystawowych - do oglądania,  na sprzedaż,  głównie spośród monet, banknotów i akcesoriów kolekcjonerskich.