Twój IP: 13.58.39.23
Dzisiaj: 25 Kwi 2024

Ostrołęckie Stowarzyszenie „Unikat – Przyjazna Gmina”, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym i Miastem Ostrołęka, wydało kolejną monetę lokalną. Moneta ta powstała w celu upamiętnienia 130-tej rocznicy urodzin Adama Chętnika – znanego i cenionego etnografa, muzealnika, działacza społecznego i politycznego, autora wielu publikacji naukowych związanych z Kurpiami.
Awers monety szatą graficzną nawiązuje do pierwszej monety z tej serii - 1 Talara Kurpiowskiego, wydanego w 2011 roku. Widnieje na nim nominał 130 talarów kurpiowskich (nawiązujący do  rocznicy urodzin Adam Chętnika), logo Powiatu Ostrołęckiego, herb miasta Ostrołęka, rok emisji. Wokół brzegu monety, w formie otoku, znajduje się  motyw wycinanki kurpiowskiej. Na rewersie przedstawiony został wizerunek postaci Adama Chętnika, data Jego urodzin i śmierci, element chaty kurpiowskiej i kołowy napis: 130 rocznica urodzin Adama Chętnika.

Emitent monety: Stowarzyszenie Unikat-Przyjazna Gmina
Producent: MS Sp.zo.o. (Mennica Śląska)
Projekt graficzny:  Mariusz Brodowski, Adam Kilimon, Stanisław Orłowski
Rok emisji: 2015
Średnica: 30,9 mm
Metal: alpaka (nowe srebro)
Matryca: lustrzana 3D
Opakowanie: plastikowa kapsuła ochronna
Nakład: 2000 sztuk
Moneta została wydana przy wsparciu finansowym Powiatu Ostrołęckiego i Miasta Ostrołęka.
Premiera monety będzie miała miejsce 26 kwietnia 2015 przy Galerii Bursztynowej, na festynie z okazji Światowego Dnia Ziemi, na stoisku Ostrołęckiego Klubu Kolekcjonerów „Unikat”. Później będzie ona dostępna na stoisku kolekcjonerskim podczas imprez miejskich i lokalnych, festynów osiedlowych itp., a także w trakcie giełd  kolekcjonerskich. Więcej informacji: 881 412 412 i 604 667 928, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .