Twój IP: 3.16.218.62
Dzisiaj: 24 Kwi 2024

Ostrołęccy Kolekcjonerzy zrzeszeni w „Unikacie” są aktywnymi uczestnikami wybranych wydarzeń kulturalnych i imprez hobbystycznych odbywających się poza miastem Ostrołęka. Jednym z przejawów takiej aktywności naszego klubu stał się po raz pierwszy udział w imprezie o niepowtarzalnym charakterze targowo – wystawienniczym, jaką być VIII Siedlecki Jarmark Św. Stanisława w dniach 8 – 9 maja 2015. Jarmark ten odbył się w samym centrum miasta Siedlce. Stał się miejscem do zaprezentowania bogatego dorobku kulturalnego lokalnych twórców, hobbystów.

Wśród nich znalazło się dość spore połączone stoisko dwóch sekcji Stowarzyszenia Unikat – Przyjazna Gmina: Ostrołęckiego Klubu Kolekcjonerów „Unikat” i Grupy „Radosna Twórczość”. Stoisko te zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu „promocja działań kulturalnych mieszkańców Ostrołęki na dużych imprezach w Polsce („Edycja III”). Miało to głównie na celu promocje, propagowanie pozytywnego wizerunku miasta Ostrołęka i regionu kurpiowskiego. Równocześnie nasze działania zostały skierowane na pokazanie specyficznych przejawów kultury i folkloru związanego z Kurpiami. Działania te polegały na zorganizowaniu wystawy zróżnicowanych zbiorów kolekcjonerskich członków klubu, w tym: monet, banknotów, pocztówek, odznak wojskowych, kart telefonicznych, itp. Głównym elementem wspomnianej wystawy stała się prezentacja dotychczasowych wydawnictw naszego stowarzyszenia, tj. monet i pocztówek związanych z Ostrołęką i regionem kurpiowskim. Wystawa ta idealnie zintegrowała się z ciekawą prezentacją dorobku, dokonań twórczości ludowej, artystycznej i amatorskiej związanej z grupą „Radosna Twórczość”. Na naszym stoisku zapanowały zatem specyficzne  kurpiowsko – kolekcjonerskie klimaty. Cieszyło się to sporym zainteresowaniem wśród uczestników i osób przybyłych na siedlecki jarmark. Osoby te w szczególności zwracały uwagę na nasze dwie monety lokalne – 640 dukatów ostrołęckich z okazji rocznicy nadania praw miejskich Ostrołęce i 130 talarów kurpiowskich (w 2015 r.) upamiętniające rocznicę urodzin Adama Chętnika. Jednocześnie na nasze ostrołęckie stoisko zawitały liczne osoby zrzeszone w Siedleckim Klubie Kolekcjonerów, na czele z jego prezesem - S. Kordaczukiem. Dokonano licznych transakcji hobbystycznych i wymiany wspólnych doświadczeń związanych z działalnością klubową. Padły też propozycje kolejnych spotkań ostrołęckich i siedleckich kolekcjonerów.
Pobyt ostrołęckich kolekcjonerów w Siedlcach zaowocował wieloma ciekawymi przeżyciami i pozyskaniem wielu istotnych informacji, które z pewnością zostaną wykorzystane w lokalnej działalności klubowej.

Zobacz zdjęcia z wyjazdu w naszej Galerii.