Twój IP: 3.133.144.197
Dzisiaj: 19 Kwi 2024

Nasi klubowicze należący do OKK „Unikat” wraz z paniami z Grupy Radosna Twórczość po raz kolejny odwiedzili Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego. Jest to jeden  z największych i najbardziej znanych tego typu jarmarków w Polsce, gromadzący kolekcjonerów, miłośników staroci, twórców ludowych i rękodzielników. Nasza ostrołęcka ekipa zawitała na niego 13 sierpnia 2017 roku. Na zarezerwowanym i wyznaczonym  przez organizatora miejscu rozstawione zostało stoisko kolekcjonerskie połączone z tym zajmowanym przez nasze panie zajmujące się różnymi formami twórczości i rękodzieła  ludowego oraz artystycznego. Stoiska te cieszyły się  niesłabnącym zainteresowaniem ze strony osób odwiedzających jarmark w Spale. Przyciągały ich jak magnes liczne zgromadzone przedmioty , w tym: monety polskie i zagraniczne, karty telefoniczne, kapsle piwne, bilety komunikacji miejskiej, itp. Jednocześnie wiele osób z chęcią brało materiały związane z Ostrołęką i Kurpiami, które były rozdawane za przysłowiowy jeden uśmiech. Poza tym podziwiano  przepiękne, misternie wykonane rękodzieło zaprezentowane przez  panie z Radosnej Twórczości. Spora część z nich w szczególności  przedstawiciele  młodego pokolenia wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez wspomnianą grupę. Ani na chwilę  nie brakowało przy naszym stoisku osób, które  zatrzymywały się przy nim aby obejrzeć walory kolekcjonerskie, rękodzieło czy po prostu zasięgnąć informacji o naszym regionie kurpiowskim.

Kolejne wydarzenie, w którym uczestniczył nasz klub, zdecydowanie wyróżnia się na tle innych imprez. Cieszy się ono co roku sporą popularnością zarówno wśród wystawców i uczestników im przyjeżdżających sąsiednich gmin i województw. Jest nim Jarmark Św. Bartłomieja inspirowany średniowiecznymi tradycjami i długoletnią historią miasta Pasłęk. Odbył się on w dniu  20 sierpnia 2017 roku. Była to już  szósta  edycja jarmarku organizowanego w sąsiedztwie pasłęckiego zamku krzyżackiego i gotyckiego  kościoła św. Bartłomieja. Jak co roku  towarzyszył mu przede wszystkim przemarsz barwnego korowodu ulicami miasta, kiermasz staroci, przedmiotów kolekcjonerskich i rękodzieła, degustacje lokalnych smakołyków oraz inscenizacje,  gry i konkurencje historyczne. Nie zabrakło też pokazów tańca, muzyki na żywo i wielu innych atrakcji. W tej niezwykłej imprezie uczestniczyły nasze połączone siły  należące do OKK „Unikat” i Grupy Radosna Twórczość wchodzące w skład Stowarzyszenia Unikat-Przyjazna Gmina. Zostaliśmy zaproszeni  i  ciepło przyjęci przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Kuźnia Pruska – organizatora jarmarku. Zaprezentowaliśmy niezwykle barwne stoisko, przy którym co chwila zatrzymywali się kolekcjonerzy i osoby  zainteresowane rękodziełem. Oprócz tego można było u nas otrzymać  materiały promocyjne dotyczące Ostrołęki i Kurpi. Ponadto w warsztatach kilka osób z chęcią uczyło się jak wykonać kwiaty z bibuły i wycinanki. Nie było czasu na nudę, ponieważ nasze stoisko odwiedziło wielu gości jarmarku. W szczególności na uwagę zasługuje fakt niezwykłej  serdeczności  mieszkańców Pasłęka i uczestników wspomnianej imprezy. Wielu z nich  przyznało się do powiązań  oraz  pobytu w  Ostrołęce  lub regionie  kurpiowskim.

Jeszcze innym wydarzeniem, w którym uczestniczyli nasi klubowicze stał się III  Działdowski Jarmark  Antyków, Rękodzieła  i Zdrowej Żywności. Zorganizowano go w dniu 27.08.2017r. jako imprezę promującą kolekcjonerów, rzemieślników, artystów oraz wytwórców rękodzieła  i zdrowej żywności. Jarmarkowi podobnie jak w ubiegłych latach towarzyszyła bogata oprawa artystyczna i wiele innych atrakcji. Były to przede wszystkim: pokaz zabytkowych samochodów, warsztaty rękodzielnicze artystyczne, animacje i zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, itp. Istotną jego część stanowiły stoiska z ofertą walorów kolekcjonerskich, sztuki ludowej, ręcznie wytwarzanych przedmiotów, a także produktów spożywczych wytwarzanych tradycyjnymi metodami z naturalnych składników. Spośród nich zdecydowanie wyróżniało się nasze stoisko rozstawione pod zielonymi namiotami łączące kolekcjonerstwo z Kurpiowszczyzną. Nie przeszkodziła w tym dość zmienna pogoda. Stoisko kusiło odwiedzających jarmark zarówno bogactwem zgromadzonych przedmiotów, jak również  rozdawanymi  materiałami promującymi miasto Ostrołęka i region kurpiowski. W szczególności budziły zainteresowanie  monety lokalne wydane przez nasze Stowarzyszenie UP-G, stare  polskie banknoty, monety 2-złotowe i znaczki pocztowe, które zaprezentowano na naszym stoisku. Jednocześnie kilka osób wzięło udział  w warsztatach zorganizowanych przez stojące razem z nami panie z Grupy Radosna Twórczość.

Zobacz zdjęcia z wyjazdu do Spały.

Zobacz zdjęcia z wyjazdu do Pasłęka.

Zobacz zdjęcia z wyjazdu do Działdowa.